Pilates Inka Reńska

Maszyny

Reformer

To pilatesowe łoże to najpopularniejsza maszyna do pilatesu, zaprojektowana przez Josepha Pilatesa, twórcę metody pilates. Nowoczesna wersja tego sprzętu charakteryzuje się płynną i cichą pracą, a także zapewnia możliwość dostosowania treningu dla każdego miłośnika metody – od bezpiecznych wersji ćwiczeń dla osób po urazach czy operacjach aż do najtrudniejszych wersji ćwiczeń dla sportowców zawodowych.

Naukę metody pilates często zaczynamy właśnie na reformerze – w bezpieczny sposób, w pozycji leżącej pozwala rozpoczać przygodę z pilatesem – jak oddychać, jak czuć ciało i pracować z nim w bezpieczny sposób.

Możliwości pracy na reformerze są ograniczone wyobraźnią Twojego trenera pilates. oczywiście istnieje order klasyczny (zestaw ćwiczeń), jednak nie ograniczamy się do niego i nie tylko dostosowujemy zawsze poziom ćwiczenia do Klientki czy Klienta, ale także bawimy się pilatesem. Tak tak, pilates to radość z ruchu! 

Reformer składa się z wózka czyli wprawianej w ruch przez ćwiczącego platformy, zaczepionej za pomocą sprężyn do stabilnej ramy. Oprócz tego mamy bar do oparcia rąk lub stóp oraz linki, w które zaczepiamy dłonie lub stopy. Trening na reformerze może być zarówno dynamiczny i intensywny, ale może być także rehabilitacyjny i celowany w naukę oddechu oraz relaksację zmęczonego ciała. Według mnie reformer świetnie trenuje i stumuluje mózg, ponieważ w wielu ćwiczeniach wymaga sporej koncentracji w celu koordynacji pracy rąk i nóg.

Na reformerze poczujesz istotę metody pilates – znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujemy, aby zrobić pełnowartościowy trening skrojony dla Twojego ciała.

Wszystko co czujesz na macie poczujesz na reformerze dwa razy bardziej. 

Cadillac

To największa maszyna do pilatesu, pozwala trenować każde ciało, idealna do rehabilitacji, nauki podstaw metody, w tym oddechu i rolowania kręgosłupa. Niech Was nie zwiedzie ten opis, bo ze względu na swój wygląd często nazywany jest maszyną tortur 😊.

Bezsprzecznie jest to sprzęt o milionie możliwości i zawsze wzbudza wielkie emocji u ćwiczących, ponieważ pozwala poczuć w ciele efekty trudne do osiągnięcia na macie czy innych maszynach. Na zdjęciach widzicie mnie w różnych dziwnych wygibasach, ale cadillac przede wszystkim daje ulgę w napięciach i uczy elastyczności kręgosłupa. W miarę upływu czasu i postępu w nauce metody możemy sięgać po więcej i bawić się jak na na osiedlowym trzepaku 😉

Pierwotnie cadillac służył do rehabilitacji, a dzisiejsze wersje urządzenia, poprzez swoje wyposażenie (drążki, uchwyty, pętle) umożliwiają nieskończoną liczbę ćwiczeń i ich modyfikacji w celu osiągnięcia celów pilatesowych – zbudowania mocnego i elastycznego ciała.

Na cadillacu możemy stymulować mięśnie głębokie w taki sposób, aby bezpiecznie i efektywnie poprawiać naszą kondycję – stabilizować osłabione siedzeniem mięsnie głębokie, a także uelastyczniać kręgosłup wraz z całym ciałem. W pracy na cadillaku z pewnością poczujesz mięśnie, których wcześniej nie czułaś/eś. 

Krzesło

To najbardziej niepozorny i najtrudniejszy według mnie sprzęt do ćwiczeń pilates.

PIlates wymyślił je jako domowy, niewielki sprzęt, przy jednoczesnej możliwości zbudowania na nim kompleksowego treningu całego ciała. Składa się z siedziska i pedału regulowanego sprężynami, a także w wersji dostępnej w naszym studio z uchwytów ułatwiających korzystanie z tego sprzętu.

Przez swój rozmiar sprzęt ten zaskoczy Cię swoimi wymaganiami i możliwościami, pozwoli zbudować moc i elastyczność poprzez zupełnie inną budowę niż pozostałe sprzęty pilates.

Krzesło nadaje się do treningu wymagającego, siłowego i służy nam raczej do treningów dla Klientek i Klientów, którzy poznali już pracę na reformerze i cadillaku.

Beczka

Beczka zaskoczy Cię swoimi możliwościami. Zbudowana z drabinki oraz skrzyni o łukowatym kształcie wyściełanym miękka pianką i wykonana została na specjalnie zamówienie do naszego studia. Oprócz tego, że jest najpiękniejsza na świecie jest wspaniałym wyzwaniem dla siły i elastyczności. To świetne dopełnienie treningu i niezbędny element studia pilates. Ponieważ nie posiada sprężyn i uchwytów cała praca musi być wykonana po stronie Klienta/Klientki. Można na niej otwierać przemęczone klatki piersiowe i zamknięte biodra, wyginać kręgosłup w każdą stronę (kręgosłup to kocha!), można rozciągać wybrane partie mięśniowe, a także zaskakująco intensywnie trenować mięśnie brzucha!

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że Joseph Pilates pierwszą beczkę zbudował prawdopodobnie z beczki po piwie, co na pewno zachęci Cię do wygibasów na niej 😊